Societate

Nicușor Dan, nemulțumit de Tomac premier? Ce-l supără

Nicușor Dan, nemulțumit de Tomac premier? Ce-l supără

Conform Libertatea: Președintele Nicușor Dan își exprimă dezamăgirea după eșecul nominalizării lui Eugen Tomac

Președintele României, Nicușor Dan, a declarat astăzi, din Polonia, că a avut o „așteptare rezonabilă” ca nominalizarea lui Eugen Tomac pentru funcția de prim-ministru să fie susținută de o majoritate parlamentară. El a precizat că această așteptare s-a bazat pe discuții cu lideri politici, dar aceștia și-au schimbat ulterior opinia. Nicușor Dan a evitat să numească liderii responsabili pentru această schimbare, afirmând dorința de a rămâne la declarația inițială.

Urgența formării unui guvern, accentuată de miza PNRR

În contextul discuțiilor de la Summitul Flancului Estic, desfășurat în Polonia, Nicușor Dan a subliniat importanța formării unui guvern cât mai rapid. Termenul limită de 31 august pentru accesarea fondurilor din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) reprezintă un factor crucial, iar formarea unui nou executiv înainte de începerea vacanței parlamentare, programată pentru marți, ar fi benefică.

Președintele a menționat că din declarațiile politice făcute în spațiul public, formulate logic, reiese cel puțin o soluție viabilă. Declaratiile publice au indicat o disponibilitate generală pentru găsirea unei soluții.

Așteptarea responsabilității și a unor soluții de majoritate din partea partidelor

Nicușor Dan așteaptă ca partidele politice să vină la Cotroceni cu o propunere de majoritate, mai ales după două luni de eforturi de formare a unui guvern. El speră la responsabilitate din partea formațiunilor politice, subliniind că după o perioadă atât de lungă, cetățenii se așteaptă la o propunere clară. Din declarațiile inițiale, se anticipa o soluție de guvern minoritar, susținut de o majoritate în Parlament.

Nicușor Dan despre lupta cu „sistemul” și prioritățile reformei

Președintele Nicușor Dan a abordat și tema influenței „sistemului” asupra puterii politice, precum și modul în care aceasta este percepută de la Palatul Cotroceni. După două decenii în care s-a afirmat ca un contestatar al sistemului, liderul de stat consideră că prioritatea actuală nu mai este distrugerea mecanismelor existente, ci calibrul atent al acestora.

„Nu poți să te lupți cu sistemul când ești șeful sistemului. Întrebarea este cum putem să reformăm sistemul, fără ca să ducem țara asta în anarhie. Asta este misiunea pe care mi-am asumat-o”, a declarat Nicușor Dan. De asemenea, șeful statului a oferit o primă reacție oficială în urma apariției publice a imaginilor în care era surprins la o terasă din Bruxelles, alături de Lucian Pahonțu, șeful Serviciului de Protecție și Pază (SPP).

Sursa: Libertatea